Araç Dezenfekte

araç dezenfeksiyon kampanya Araç dezenfekte ile araçlarınızda hastalığa neden olabilen ve kötü koku üretebilen virüslere artık elveda!

Koronavirüs ile mücadelede ellerinizi yıkamak, dezenfektan kullanmak, yaşam alanlarınız için dezenfekte hizmeti almak önemlidir, ancak dezenfeksiyon için gözden kaçırdığınız bir yer aracınız olabilir. Nefes aldığımız, ailemiz ve arkadaşlarımızla paylaştığımız, cildimiz ve kıyafetlerimizle temas ettiğimiz araçları ne sıklıkla dezenfekte ediyoruz?

Uzmanlara göre özellikle direksiyon simitlerinin öyle kötü bir şöhretler var ki, umumi tuvalet klozetlerinden bile 4 kat daha fazla zararlı mikroorganizmaya sahipler. Dry Center’ın sunduğu araç dezenfeksiyon, bu patojenleri yok ederek daha hijyenik bir ortamda seyahat etmenize eşsiz bir katkı sağlar.

Araç Dezenfekte Hizmeti

araç dezenfekte COVID-19 veya hastalık yapıcı başka bir zararlı mikroorganizma öksürme, hapşırma veya dokunma yoluyla aracınızda herhangi bir yüzeye bulaşabilir ve günlerce orada kalabilir. Araç içindeki bir yüzeye her dokunuştaysa sürücüler ve yolcuların bu patojenlerle enfekte olma veya onları etrafa daha da bulaştırma riski vardır. Bu nedenle, Dry Center’dan farklı tipteki bütün araçlar için alabileceğiniz profesyonel araç dezenfekte hizmeti ile hastalıklara karşı ilk savunma hattınızı oluşturmanız önemlidir.

Dry Center, aracınızın hijyenini sizin kadar önemser!

Araç Dezenfekte Nasıl Yapılır?

Araç dezenfekte, iki aşamalı önleyici dezenfekte işlemleri ve doğru ürün, doğru teknik uygulamaları ile eksiksiz olarak yapılır. 3M cihazlarla yapılan hizmet öncesi-sonrası araç içi test ölçümleri ile sonuçların raporlandığı başarılı bir dezenfektasyonun aşamaları:

 • Temas Noktalarının Silinmesi:Silme aşaması, tek kullanımlık bir mikrofiber bezle araçta en fazla temas edilen yerlerdeki viral, bakteriyel ve mikrobiyal yoğunlukları azaltmak içindir. Bu noktalara örnek olarak; direksiyon simidi, kapı kolları, anahtar yuvaları, vites topuzu, emniyet kemeri klipsi, dokunmatik ekranlar, teyp/radyo düğmeleri verilebilir.
 • Aracın Dezenfekteye Hazır Hale Getirilmesi: Sislemeye başlamadan önce dezenfektanın yüzeylere temasını engelleyen eşyalar araçtan alınır. İçinde kimse olmayan araba park halinde olmalı, el freni çekilmeli, kontak açık bırakılmalıdır. Arabanın kliması, havalandırması, hava sirkülasyonu modunda açık olmalıdır.
 • Aracın İçinin Sislenmesi: Tercihen temiz ve kuru olması gereken aracın kapıları kapatılır ve camı, araç dezenfekte ilacı uygulanabilecek kadar açık bırakılır. Açık yerden yapılan sisleme, ulaşılması zor alanlar dahil olmak üzere araçtaki bütün yüzeyleri kaplar. Bagajın içi de ayrıca sislenir.
 • Dezenfeksiyonun Tamamlanması: Aracın kübik alanına göre hesaplanan sisleme süresi sonunda kapılar açılır ve araç havalandırılır. Sonrasında araç içi konsol gerekirse tek kullanımlık bir bezle nazikçe silinir. Dış kapı ve bagaj açma kollarına dezenfektan uygulanmasıyla araç dezenfekte işlemi tamamlanmış olur.

Aracınız gönül rahatlığıyla sürülmek için artık hazır!

Dry Center Araç Dezenfeksiyon Hizmeti

araç dezenfeksiyon Kontrolsüzce araç dezenfekte yapan yerlerde yeterli hijyen sağlanamayan taşıtlar, koronavirüs ve diğer enfeksiyonlara neden olan patojenlerin yatağı olmaya devam ederlar. Aynı zamanda önemli yatırımlarınız olan araçlarınızın korunması için işinizi şansa bırakmayıp Dry Center’dan hizmet almanız yerinde olacaktır.

Dry Center Araç Dezenfeksiyon hizmeti; kişisel hijyeni korumaya katkı sağlamak ve seyahat edenleri sağlık kaygılarından uzak tutmak üzere tasarlanmıştır.

 • Nano Gümüş İyon Teknolojisi: Araç iç kabini, klima, havalandırma sistemi ve bagaj alanları dahil olmak üzere tüm aracı dezenfekte etmek ve korumak için son teknoloji nano gümüş iyonlar kullanırız.
 • Virüslere Son: Antiviral ve antibakteriyel özellikteki araç dezenfektesi; virüs, bakteri, mikrop, alerjenler gibi mikroskobik organizmaların %99,99’unu öldürür.
 • %100 Güvenli: Bütün dezenfektan ürünler; aracın sert yüzeyleri ve yumuşak döşemeleri için uygundur. Çevre ve sağlık dostu, ekolojik, her yaştaki insanlar, evcil hayvanlar ve bitkiler için %100 güvenlidir.
 • Uzman Dokunuşlar: Dezenfekte işlemleri, konusunda eğitimli ve bilgileri sürekli güncellenen teknisyenler tarafından yapılır. Teknisyenlerimiz araba üzerinde çalışırken kişisel koruyucu ekipmanlar (tulum, maske, gözlük, eldiven…), giyerler, zemin, direksiyon ve koltuk kılıfları kullanırlar.
 • Araç Dezenfeksiyon Belgesi: Özellikle işyerleri ve nakliye işi yapanlar için 3M cihazlarla yapılan ATP Test sonuçları doğrultusunda Araç Dezenfeksiyon Belgesi düzenleriz.

Dry Center Araç Dezenfeksiyon; ailenizi, çalışanlarınızı ve yolcularınızı korur! Ayrıca Dry Center, diğer hijyen sağlayan dezenfeksiyon hizmetleri (ev dezenfekte, işyeri dezenfekte, ofis dezenfekte) ile de yanınızdadır.

Araç Dezenfekte Fiyatları

Dry Center, araç dezenfekte fiyatları için 2 ayrı paket seçeneği sunmaktadır:

Standart Paket

Standart Paket araç dezenfekte fiyatı 79 TL’dir ve şunları içerir:

 • Araç içinde sık temas edilen yüzeyler, kokpit, dış kapı ve bagaj açma kollarının silinerek dezenfekte edilmesi.
 • Araç ve bagaj içinin dezenfeksiyon makinesi kullanılarak nano gümüş dezenfektan ile sislenmesi.

araç dezenfeksiyonPlus Paket

Plus Paket araç dezenfektesi fiyatı 149 TL’dir ve Standart Pakete ek olarak şunları içerir:

 • Araç içindeki kaba toz, kir ve döküntülerin süpürülmesi.
 • Araç zemini ve paspasların yüzeysel olarak silinmesi.
 • İşlem öncesi-sonrası araçtaki zararlı mikroorganizma yoğunluğunun son model 3M luminometre cihazı ve tüpleri ile ölçülerek dezenfektenin etkinliğinin raporlanması.

*Ek Bilgi: Bu fiyatlar, araba dezenfekte fiyatları olup diğer araçların da yer aldığı fiyat listesi için istediğiniz zaman bizimle iletişim kurabilirsiniz.
*Hizmet opsiyonu: Aracın derhal kullanılmasını sağlamak için tek kullanımlık koltuk kılıfı ile sürücü koltuğu ve talebe göre yolcu koltuklarını kaplayabiliriz.

Araç, Araba Dezenfekte Ne Kadar Sürer?

Araç dezenfekte, standart paket hizmeti ile araba, SUV gibi binek ve hafif ticari araçlar için ortalama 15 dakika sürer. Plus paket hizmeti ile dezenfekte süresi ise 25-30 dakika civarındadır.

Farklı büyüklükteki araçlar için dezenfekte süreleri, aracın büyüklüğüne göre doğru orantılı olarak artmaz. Bunda etkili olan faktörler; dezenfekte öncesi-sonrası yapılan işlemlerin her araçta yaklaşık aynı süreyi alması ve aracın büyüklüğünün dezenfekte süresine daha sınırlı bir etkide bulunmasıdır.

Araç Dezenfekte ve Sık Sorulan Sorular

Araç İçi Dezenfekte Nedir?

Araç içi dezenfekte; aracın içinin virüs, bakteri ve mikroplardan arındırılacak şekilde hijyen hale getirilmesidir. Hizmetin en önemli aşamaları, araçtaki sık temas edilen yüzeylerin silinmesi ve aracın içine dezenfekte ilacı püskürtülmesidir.

Dezenfeksiyon sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken, en sık temas edilen araç iç yüzeyleri: Araba anahtar yuvaları, iç kapı kolları, direksiyon simidi, elektrikli kontak düğmesi, cam açma/kapama düğmeleri, teyp/radyo düğmeleri, vites topuzu, sinyal ve silecek kolları, dokunmatik ekranlar, emniyet kemerleri ve tokaları, araç koltukları ve yükseltme tutamaçları, koltuk cepleri, tutamak kolları, baş dayamaları, bardak tutucular, klima ve havalandırma tuşları……

araç dezenfekte nasıl yapılır

Aracımı Neden Dezenfekte Etmeliyim?

Ortalama bir yolculukta bile arabanızdaki kaç yüzeye dokunulduğunu düşünün. Buna bir de COVID-19’un öksürme, hapşırma veya dokunma yoluyla herhangi bir yüzeye inebildiğini ve günlerce orada canlı kalabildiğini ekleyin. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların yanında koronavirüsün bulaşıcılığını ve yayılmasını önlemenin en iyi yolu olduğu için aracı dezenfekte etmek gerekir.

Araçlar Hangi Sıklıkla Dezenfekte Edilmelidir?

Araçların hangi sıklıkla dezenfekte edileceği kullanım sıklığına ve kurallara ne kadar dikkat edildiğine bağlıdır. Günde 1 saat civarı kullanılan ve hijyen kurallarına riayet edilen bir arabanın ayda bir kere dezenfekte edilmesi yeterlidir. Bu süre, belirtilen faktörlere göre azaltılabilir veya arttırılabilir.

Araç Dezenfeksiyonu Öncesi Hazırlık Yapmalı mıyım?

Zorunlu olmasa da araba dezenfeksiyon öncesi özellikle zeminlerin temiz olması dezenfektanın virüs, bakteri ve mikroplara karşı daha etkili olmasını sağlayacaktır. Dezenfekte etmeden önce yapılacak hazırlıklarla ilgili rutin işlemlerse araç, araba dezenfekte nasıl yapılır bölümünde yer almaktadır.

Kimler Araç Dezenfekte Hizmeti Almalıdır?

Yalıtılmış bir dünyada yaşamamız mümkün olmadığı için bütün araç kullanıcıları, dezenfekte hizmeti almalıdır. Bunun yanında; kiralık araçlar, şirket araçları, tur, kargo, nakliye, ambulans (hasta taşıma) ve toplu taşıma araçları, sık ve düzenli hizmet alması gereken araç kategorisindedirler.

Hangi Araçlar Dezenfekte İşlemi için Uygundur?

Bu sorunun en kısa cevabı, bütün araçların dezenfekte işlemine uygun olmasıdır. Araba (otomobil), motosiklet, kamyon, tır, otobüs, minibüs, karavan, tren, tramvay, metro, gemi, tekne, yat, uçak ve helikopter, dezenfekte denilince akla ilk gelen araçlardır. Bir başka deyişle, bütün kara, hava ve deniz taşıtları. Araç çeşitlerinin alt kırılımları da binek veya ticari bir araç olsun (SUV, jeep, limuzin, taksi, dolmuş) dezenfeksiyona uygundur.

Araçları Ne Zaman Dezenfekte Etmek Gerekir?

Araçlar, yıl boyu ne kadar hijyen tutulursa soğuk algınlığı, grip, bronşit, astım gibi hastalıklara karşı o kadar korumalı olacaktır. Koronavirüs gibi güncel salgınlar sırasında da araba dezenfekte ayrı bir önem kazanmaktadır.

Araç Dezenfeksiyonu Hangi Ürünlerle Yapılır?

Dry Center araç dezenfeksiyonu, etken maddesi nano gümüş iyonlar olan birinci sınıf araç dezenfektanı ile yapılır. Ek veya tamamlayıcı hizmetlerde ise tek kullanımlık mikrofiber bezler ve dezenfektan mendiller kullanabiliriz.

Hangi Makineler Araç Dezenfeksiyonunda Kullanılır?

Dry Center, araç dezenfekte makinesi olarak soğuk sisleme yapan ULV (Ultra Düşük Hacim) cihazı kullanır. Dezenfeksiyonda asıl hedef aracın içi olmalıyken, araç dezenfekte tüneli gibi makineler doğru olmayan bir uygulama ile aracın dışını hedefler. Araç dezenfekte makinası fiyatları; marka, kalite, kapasite ve teknoloji gibi faktörlerden etkilenir ve minimum 10.000 TL’dir.

Araç Dezenfektenin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Çok olmayan bir yolcu trafiği ve araç yüzeylerine ortalama bir temas yoğunluğunda dezenfektenin etkisi 30 gün boyunca sürer. Araba kullanımından önce el temizliği ve el hijyenine ne kadar dikkat edildiği, bu süreyi olumlu veya olumsuz etkileyecektir.

Dezenfekte Etmek Araçtaki Kokuları Giderir mi?

Evet, Dry Center’ın araç dezenfekte sistemi ve kullandığı dezenfektan, hem uygulandığı yüzeydeki mikroskobik zararlıları hem de onlar kaynaklı oluşan kötü koku moleküllerini yok ederek kokuları giderir. Sigara, yemek, egzoz, evcil hayvan kokusu, klima ve dış ortam kaynaklı kokular, başarıyla giderilen kokulardan bazılardır.

Araç Dezenfeksiyonu Hangi Virüslere Karşı Etkilidir?

Araç dezenfeksiyonu, geniş spektrumlu bir dezenfektanla uygulandığı zaman Corona, E. Coli (Koli Basili), stafilokok, grip virüsü (influenza), domuz gribi, hepatit A, salmonella bakterisi, norovirüs, rotavirüs, H1N1, SARS, MRSA gibi zararlı mikroorganizmalara karşı etkilidir.

Araç İçi Dezenfektenin Faydaları Nelerdir?

Aracınızın iç mekanını ve klimasını dezenfekte etmek, daha hijyenik bir arabanın yanı sıra sağlıkla ilgili aşağıdaki faydaları da sağlar:

 • Sürüşten sonra alerji ve baş ağrılarında azalma.
 • Toz ve alerjenlerin azaltılmasından dolayı araba kullanıcıları, özellikle astımlılar için hava kalitesinde artış.
 • Bağışıklık sistemini etkileyen mikrop, küf gibi patojenlerin yok edilmesiyle “sürücü yorgunluğunda” iyileşme.

En İyi Araç Dezenfektanı Hangisidir?

Araba dezenfektesi için en iyi araç içi dezenfektan sprey; bakterisidal, fungisidal, virüsidal, sporisidal etkisi olan ve en kısa sürede zararlılara karşı etki edendir. Araç dezenfekte kiti içinde en çok kullanılan dezenfektan çeşitleri; jel, sıvı, sprey ve aerosol olanlardır.

Dry Center’ın kullandığı dezenfektan, laboratuvarlarda dermatolojik olarak test edilmiş ve Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Araç dezenfekte yerleri araştırırken, dezenfektan kalitesinde şüpheye düşülmeyecek bir yer üzerinde durmak gerekir.

Araç Dezenfeksiyon Güvenli midir?

Evet, Dry Center Araç Dezenfeksiyon hem kullanıldıkları yüzeyler hem de insanlar için %100 güvenlidir. Güvenlidir, çünkü araç içi dezenfekte makinası ile yapılan işlemler, yüzeyler üzerinde aşındırıcı ve korozif bir etkiye sahip değildir, iz ve leke bırakmaz. Kullanılan dezenfektan da insanlar, evcil hayvanlar ve bitkiler için tamamen güvenlidir.

Ozon ile Araba Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Araba ozonla dezenfeksiyon, ozon gazının ozon jeneratörü ile birlikte aracın içine dağıtılmasıyla yapılır. Öte yandan, ozonun antiviral, antibakteriyel etkisine ulaşmak için insanlarda güvenli olan eşikten daha yüksek oranda bir ozonun arabaya uygulanması gerekir. Gerekli yasal onayları henüz olmadığı için ozon dezenfeksiyon ve araç için ozon temizliği tavsiye etmiyoruz.

Ultraviyole (UV) ile Araba Nasıl Dezenfekte Edilir?

Araç UV dezenfeksiyon, UV ışığının özel lambalar yardımıyla arabanın içine tatbik edilmesiyle yapılır. Buna karşın, UV ışıkları (UVA, UVB, UVC) arasında enfeksiyon oluşumunu engelleyebilecek tek tür UVC’dir. UVC, deri ve gözler için çok tehlikelidir, bu sebeple, UVC Light teknolojisiyle ilgili geliştirmeler devam etmektedir. Süreci takip etmekle birlikte mevcut sakıncalarından dolayı araç dezenfeksiyon için UV dezenfekte kullanmamaktayız.

Araç Dezenfekteyle İlgili Ek Kaynaklar

Bu sayfalarda uzun yıllara dayalı tecrübelerimizi olabildiğince paylaşıyoruz. Bu deneyimlere ek olarak, dünyada konusunda uzman kaynaklara da yer veriyoruz: CDC'nin (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) Araçlar için Temizlik ve Dezenfeksiyon ve CDOT'un (Colorado Ulaştırma Bakanlığı) Araç Temizliği ve Dezenfektesi sayfalarında başka bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın COVID-19 Pandemi Döneminde Halka Açık Alanların Temizlik ve Dezenfeksiyonu sayfasında Toplu Taşıma Araçlarının Dezenfeksiyonu ve COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi sayfasında Karayolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı, Denizyolu Yolcu Taşımacılığı İle İlgili Alınması Gereken Önlemler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Araç Dezenfeksiyonunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Dry Center uzmanlığıyla buraya kadar hep yapılması gerekenler üzerinde durduk, biraz da yapılmaması gerekenler ve doğru bilinen yanlışlarla ilgili size bilgi vermek istiyoruz:

 • Amonyak, ön paneldeki vinili veya plastiği yıpratarak ısıya ve ışığa maruz kaldığında bu malzemeleri yapışkan hale getirebilir. Bu yüzden amonyak, araç dezenfektanı olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Cam temizleyiciler, parlama ve parmak izi önleyici kaplamalara hasar verebilirler, bundan dolayı dokunmatik ekranlarda kullanılması tavsiye edilmez.
 • Cildinize zarar verebilen aseton kimyasalı, araçtaki deri için de potansiyel bir tehdit edici olabilir. Asetat içermeyen aseton kullanırken dikkatli olmak gerekir.
 • Çamaşır suyu, bazı yüzey kaplamaları veya boyaları için geri döndürülemez hasarlara neden olabilir, seyrelterek kullanacak olsanız bile çamaşır suyundan kaçınmanız gerekir.
 • Sirke, karbonat gibi ürünlerin yaygın bilinenin aksine korona veya diğer virüsler üzerinde öldürücü bir etkisi kanıtlanamamıştır. Araba dezenfeksiyonunda vakit kaybına neden olacağı için kullanılmaları gereksizdir. Kolonya ise yüzeyler için fazla sert kalabilir.
 • Elektronik cihazlar, arabalar dahil araçlardaki en hassas bölümlerdir. Navigasyon veya diğer göstergeler üzerinde yapılacak her işlem, çok hassas hareketlerle uygulanmalıdır. Silikon veya petrol bazlı ürünlerin iyi performans gösterdiği durumlar vardır.
 • Muhtemelen bildiğiniz gibi su ve araç içi yüzeyleri, en iyi arkadaşlar değillerdir. Koltuk döşemeleri başta olmak üzere araba içinde fazla su kullanımı, küfe ve küf kokusuna davetiye çıkaracaktır. Dezenfekte etmek amacıyla bir şekilde su kullanılacak ise bu, minimum oranlarda olmalıdır.
 • İzopropil alkol, etanol ve hidrojen peroksit, etkisi kanıtlanmış dezenfektanlardır ve otomobilin çoğu iç yüzeylerinde güvenlidirler. Bununla birlikte, aracınızın iç kabin, koltuk gibi bölümlerinin deri kısımları, renk kaybını önlemek için muhtemelen ince bir koruyucu kaplamaya sahiptir. Bu dezenfekte ilaçları, kaplamayı bozabileceği, hatta boyayı deriden çıkarabileceği için çok dikkatli kullanılmalıdır. (El dezenfektanları da içerdikleri yüksek alkol oranından dolayı hassas derilere zarar verebilir.)
 • Deri, kumaş veya imitasyon deri koltuk döşemesi tipine bağlı olarak, dezenfekte ürünleri ve uygulamaları farklı olacağı için yanlış malzemelerin kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Virüslere Karşı Araç Kullanım Tavsiyeleri

virüslere karşı araç kullanım tavsiyeleri Sadece koronavirüs pandemisi sırasında değil, bazılarına her zaman uyulmasında fayda olan araç kullanım tavsiyelerini sizinle paylaşmak istedik.

 • Araç kullanmadan önce daima ellerinizi en az 20 saniye sabun ve su ile yıkayın (veya en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın). Tüm yolcuların aynı şeyi yaptığından emin olun ve çocukların ellerini düzgün bir şekilde temizlemelerine yardımcı olun.
 • Arabanızda büyük bir pompa şişesi el dezenfektanı saklamanızı önermiyoruz. Isı birikmesi, dezenfektandaki alkolün kaynamasına ve dezenfektan şişesinin genişlemesine neden olabilir. Bu da, muhtemelen bir sızıntıya veya akıntıya yol açabilir.
 • Toplu taşıma araçlarında mümkün olduğunca sosyal mesafeyi koruyun, çok fazla yüzeye dokunmaktan kaçının ve ellerinizi yüzünüzden uzak tutun.
 • Taksi ödemesi için nakit yerine kredi veya banka kartlarını kullanmayı tercih edin. (Para, birçok mikrop barındırır.)
 • Özel araba kullanımı sırasında bazı yüzeylere dokunurken dezenfektan mendil kullanın: Araba yakıt kapağı, benzin pompası, parkmetre, ATM makinesi, genel şarj istasyonları

Araç Dezenfekte İstanbul

Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip olan şehri İstanbul, korona vakalarının görülme sıklığından dolayı pandemi gündeminde kendisine fazlasıyla yer bulmaktadır. Bu yüzden Araç dezenfekte İstanbul, İstanbul’daki araba kullanıcı sayısının etkisiyle de yoğun rağbet gösterilen bir konudur.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir piyasaları olmak üzere araçları dezenfekte ettiğini iddia eden birçok firma vardır. Gerçek şu ki, bu araç dezenfekte yapan yerler, çoğunlukla kontrolsüz ve çalışma prensiplerinden yoksun olarak faaliyet gösterirler.

İstanbul’da bazı araç dezenfekte firmaları bünyesinde kullanılan araç dezenfekte havuzu, aracın yüzeylerle temas eden lastik, tekerlek parçaları için yapılan dışsal uygulama ürünleridir.

Ücretsiz Danışmanlık İçin Hemen İletişime Geçin!