dry center reklam alanı

Halı Kullanım Tavsiyeleri

Lekelere Zamanında, Doğru Müdahele

"Gözünüze görünmeyen şey canınızı sıkmaz" deyişinin aksine, göremediğiniz veya müdahele etmediğiniz lekeler kesinlikle canınızı sıkabilir. Zamanında ve bilinçli müdahele yapılmayan durumlarda lekeler çıkması imkansız hale gelebilmektedir. Özellikle halının üzerine birşey döküldükten hemen sonra halının üzerinde oluşan sıvıların, kuru veya nemli bez veya kağıt havluya emdirilme yoluyla alınması gerekir.
Bu sayede halı üzerinde oluşabilecek lekelerin engellenmesi veya daha kolay çıkarılması amaçlanır. Herhangi bir leke oluştuğunda, profesyonel bir halı yıkama firmasının yönlendirmesiyle lekeye müdahale ediniz.

Evde Halı Bakımı ve Kullanımı

Halılarınızı belirli periyotlarla (haftada ortalama 3 kez) elektrikli süpürgesiyle çok zorlamadan süpürünüz. Halınızı silerken ovalamanız, kirlerin halı yüzeyinin dibine itilmesine sebep olacağından dolayı hem yanıltıcı bir temizlik görünümüne hem de lekelerin halıya daha fazla yerleşmesine neden olabilir. Keskin, sivri ayaklı eşyaları halı üzerine koymanız halınıza fiziksel zarar verebilir. Kullanmadığınız halıyı rulo halinde ve yatay olarak saklamaya dikkat ediniz.
El dokuma halılarınızın yıpranan saçaklarının; halıyı etkilemeye başlamasından önce onarılması gerekmektedir. Bu tür halılarda overlok yaptırmak yerine orijinal saçak tercih edilmelidir. Dry Center Halı Yıkama Servisi overlok ve saçak tamiri hizmeti de vermektedir.

Gerçek Halı Yıkama

Oto yıkamalar veya bilinçsiz halı yıkama firmaları tarafından uygulanan yanlış temizlik işlemleri ve uygun olmayan temizlik maddelerinin kullanılması hem sağlık hem de halı kalitesinin korunması açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. İyi temizlenmeyen halılar temiz görünse dahi eve geldikten sonra hav aralarında kalan kirler kısa zamanda yüzeye çıkacağından erken kirlenmeye yol açabilir.

% 100 Kurutma

Kuru hissi verse dahi tam kurutulamayan halılar; hav aralarında kalan nem nedeniyle halının çürümesine sebebiyet verebilir.
Ayrıca nemin etkisiyle sağlık açısından tehdit oluşturabilen mikro organizma faaliyetleri için uygun bir zemin hazırlanmış olur.
Halının direkt güneş ışığına bırakılarak kurutulması da, renkleri ve dokusu için kötü sonuçlar yaratır.

Aşınmayı Yavaşlatmak Elinizde

Halının en çok baskı gören yerleri, insanların sürekli olarak üzerinde yürüdüğü, çalıştığı veya mobilya gibi ev eşyalarının olduğu yerlerdir. Bütün tekstil ürünleri gibi, halıların çok kullanıldığı yerlerinde nihayetinde aşınma izleri görünecektir. Profesyonel halı yıkama firmalarının dahi bu aşınan yerlerle ilgili olarak yapabileceği fazla bir şey yoktur. 10 yaşındaki bir halı temizlendiğinde elde edilecek şey temiz bir 10 yaşında halı olacaktır. Bu aşınma sürecini yavaşlatmanın en kolay yolu, halı üzerine baskı uygulayan mobilya ve ev eşyalarının yerleşim düzeninin değiştirilmesi veya çok basılan bölgelere parça kilim konulmasıdır.

Halı Temizletme Sıklığı

Halı yıkama sıklığı, evde yaşayanların sayısı ve kullanım düzeyine göre değişmekle beraber fazla kullanılan odalar için 3-6 ayda bir, daha seyrek kullanılan odalar için 9-12 ayda bir derinlemesine halı temizliği tavsiye edilir. Bu durumlar dışında çocuğunuz veya ev hayvanınız varsa, evdeki bütün halıları yılda 2-3 defa temizletmeniz gerekir. Temiz kullanılan bir halı bile hijyen açısından ortalama 6 ayda bir temizlenmelidir.

Halılarınızı temiz tutacak ve ailenizin sağlığını koruyacak şekilde bir düzenli bakım planının geliştirilmesi için Dry Center Halı Yıkama Servisi'ne danışabilirsiniz.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!