dry center reklam alanı

Halı Yıkama Makinası Nedir ?

Son 50 yılda halı yıkama alanında birçok gelişme gerçekleşti.
Halı yıkamak, önceleri uzun zaman alırken ve çok emek gerektirirken, günümüzde modern halı yıkama makinaları sayesinde her türde halı, derinlemesine temizlenebiliyor. Ayrıca halı yıkama makinası, elde yıkamaya göre çok daha kısa bir sürede halıları yıkar.

Halı yıkama makinası, ilk olarak ofislerde ve halka açık binalarda kullanılan duvardan duvara halılarda kullanılmaya başlandı. İş yerlerindeki hizmetliler, halı yıkama makinası kullanarak, temizliği artık akşamları yapabiliyor, bunun sonucunda ertesi sabah patronlarını temiz bir halı ile karşılayabiliyorlardı. Halılar daha kalın ve sert maddelerden üretilmeye başlayınca, ince bir kilimden kalın halılara kadar her çeşit halıyı yıkayabilecek makinalar geliştirildi.

Duvardan duvara halıların evlerde de kullanılmaya başlanmasıyla, elektrikli süpürge üreticileri işyerlerinde kullanılan büyük halı yıkama makinasıyla aynı işi yapabilecek küçük makina modelleri ürettiler.
Evde kullanıma uyarlamak için boyutları küçültülen ev tipi halı yıkama makinaları halka açık binalar için gerekli olan temizlik gücüne sahip değildi, fakat evdeki halılarda yüzeysel temizleme yapabilmek için yeterince donanımlıydı.

Halı yıkama makinasında standart olarak, su ve şampuan karışımını ısıtmak için bir iç ısıtıcı mevcuttur. Makinanın döner başlı yumuşak fırçası halı üzerinde gezdirilirken, küçük püskürtücüler şampuanı halıya püskürtür. Fırça, halı liflerindeki kir parçacıklarını yüzeye çıkarırken, halı yıkama makinası çekme özelliği ile kiri ve fazla suyu içerisine çeker. Halıdan çekilen atık su ve şampuan daha sonra boşaltılabilecek olan bir haznede toplanır. Günümüzde halı yıkama makinaları, halıları çok az nemli bırakır, çoğunlukla halı bir saat içerisinde kurur.
Dayanıklı makina modellerinin bazılarında, temizleme sırasında sıcak hava kullanarak halıyı kurutan ısıtıcı birim mevcuttur.

Evlerde kullanılan halı yıkama makinaları günlük temizlik için tercih edilebilir, ama derinlemesine temizlik için profesyonel makinaların kullanıldığı halı yıkama firmaları ile iletişime geçmek gerekir. Fabrikalarda kullanılan halı yıkama makinası, halının içine işlemiş kirler söz konusu olduğunda en iyi çözümdür. Leke çıkarıcılar ile desteklenen halı yıkama hizmeti sayesinde lekelerin birçoğu da çıkarılabilmektedir. Sonuç olarak, halınızın uzun yıllar dayanabilmesi, temiz görünmesi ve hoş kokması, uzman kişiler tarafından halı yıkama makinası ile yıkanmasını gerektirir.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!