dry center reklam alanı

Halı Yıkama Makinası

Halı yıkama işleminde yarı otomatik ve tam otomatik halı yıkama makinaları kullanılmaktadır.

Yarı Otomatik Halı Yıkama Makinası

Yarı otomatik halı yıkama makinası ile manuel kullanım daha fazla ön plana çıkar. Bu makinalarla yıkama aşamasında lekeli veya kirli bölümler üzerinde daha fazla odaklanılabilir.

Bu sistemde halı, düz ve temiz bir zemin üzerine serildikten sonra makinayı kullanan kişi ön ıslatma yapar. Sonra özel fırçalı halı yıkama makinasını halı üzerinde gezdirerek şampuanlama işlemini yapar.

Şampuanlamadan sonra halı tazikli su ile durulanır. Varsa lekeli alanlara yapılan lokal leke çıkarma müdaheleleri ve halının kirililik durumuna göre yapılan şampuanlama işlemleri, temizleme başarısına göre tekrarlanır.

Halı yıkama makinası kullanıcılarının bu işte deneyimli olmaları ve iş giysileriyle çalışmaları gerekmektedir.

Kirlerin birbirleriyle karışmaması ve hijyenin sağlanabilmesi için halılar tek tek yıkanmalı ve hiçbir zaman aynı anda aynı yerde birden çok halı yıkanmamalıdır. Kullanılan alan temizlenmeden önce başka bir halının yıkama işlemine başlanmamalıdır.

Tam Otomatik Halı Yıkama Makinaları

Tam otomatik halı yıkama makinası kullanımında otomasyon ve hız kavramları ön plana çıkar.

Bu makinaların kullanıldığı sistemlerde halı, makineye verilmeden önce; halı ipliği, dokuma tekniği ve kullanılan boya cinsi dikkate alınarak gerekli programlamanın makinede yapılması gerekmektedir. Bu programlama ile halı yıkama hızının kontrolü, halı havı yüksekliğinde çalışma seviyesi ve fırça baskısının kuvvet hızı halının özelliklerine göre ayarlanmış olur. Makinayı kullanan kişi işlem sırasında gerekirse programda düzeltmeler de yapabilir.

Tam otomatik halı yıkama makinaları genelde yürüyen konveyör bant sistemine dayalı makinelerdir. Halı, bant üzerinde ilerlerken; ıslatma, şampuanlama, fırçalama, durulama, vakumlama, rulo sarım gibi farklı işlemlerden geçer.

Halı Yıkama Makinası ile İlgili Değerlendirme

Yarı otomatik halı yıkama makinası kullanımında lokal müdaheleler ve halının kirli bölümleri üzerinde daha pratik bir odaklanma sağlanırken, tam otomatik halı yıkama makinası iş gücünden tasarruf etmede ve yapılan işi standartlaştırmada avantaj sağlar.

Halı Yıkama Makinası Konusuyla İlgili Sayfalar

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!