dry center reklam alanı

Halı Fiyatları

Halı alışverişi, reklamı yapılan halı fiyatına tam olarak nelerin dahil olup nelerin dahil olmadığını belirlemenin zorluğundan ötürü birçok tüketici için kafa karıştıran bir yolculuktur. Halı fiyatları belirlenirken etkili olan birçok faktör bulunmaktadır.

Öncelikle, yalnızca ürün ve fiyat odaklı değil, daha çok evinizde uzun yıllar kullanabileceğiniz bir halı olması amacıyla alışveriş ettiğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu önemli hususu, her zaman halı satın alma kararınıza bir faktör olarak dahil edin. Böylelikle, en iyisini yapmış olursunuz. Unutmayın ki, önemli olan yalnızca bir fiyat vardır, o da ödemeniz istenen nihai rakam. Nihai rakama varmak üzere hesaplamaların nasıl yapıldığının önemi yoktur. Kendi kendinize şu soruyu sorun: halı satıcısı, bana karşı dürüst ve samimi mi?

Her piyasada dürüst şekilde fiyat vermeye çalışan, müşterilerine adil ve doğru şekilde davranmaya önem veren, iyi bilinen, itibarlı halı firmaları bulunmaktadır. Güvenilir firmalar, tuzak halı fiyatları yerine gerçek değerler sunarlar. Bu sayede, hem bugün hem de gelecek yıllar için sağlam ve güvenilir bir halı yatırımı yapmanızı sağlarlar.

Halı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Halı fiyatları belirlemede kullanılan yöntemlerden biri; “temel döşeme” için suni olarak düşük, hatta “bedava” sayılabilecek fiyat teklifinin, “bedava altlık/taban”, “bir oda alana bir oda bedava” vs. gibi promosyonlarla verilmesidir. Unutulmaması gereken ilk nokta, toplam alımdaki birkaç düşük halı fiyatının, alıcının gözünü kör etmemesi gerektiğidir. “Yok pahasına satılan” ürünün kaybettirdiği bedeli geri almak üzere perakendeciler, genellikle hemen her şey için ekstra ücret talep ederler. Bu süreç çok kafa karıştırıcı olabilir. Dikkatli olun! Eski bir deyişi hiç unutmayın: “Büyük matbu harflerle yazılarak verilenler, küçük harflerle yazılı olanlarla geri alınır!”.

Çoğu halı firması tüm ürünleri ayrı ayrı fiyatlandırır, bir başka deyişle talep edilen her kalemle ilgili ayrı fiyatlar verir. Bunu, işlerin zaman ve malzeme bazında yapılması olarak da düşünebilirsiniz. Bu, tarafların üzerinde anlaşmaya vardıkları ürünler ya da hizmetler karşılığında ödeme yaptıkları veya ödeme aldıkları bir yöntem olduğundan, hem perakendeci hem de tüketici için adil fiyatlama metotlarından biridir. Buradaki kilit kelime “anlaşmadır”. Tüketicinin münferit her ürün kaleminin neyi temsil ettiğini anlaması gerekir.

Aynı zamanda, firmanın duvardan duvara halı işiyle ilgili yazılı olarak toplam fiyat verdiğinden emin olunmalıdır. Eğer durum böyle değilse, bayiler açık sözlü ve samimi olmayan davranışlar sergileyerek, iş devam ederken hem “zamanı” hem de “malzemeleri” arttırabilirler. Nadiren de olsa, döşeme işine başlandıktan sonra, zemin döşemesi kaldırılmadan/sökülmeden önce fark edilmeyen alt zeminin tamir edilmesi vs. gibi öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. İlave işler yapılmadan önce, verilen ilk fiyatta yapılan her türlü değişikliğin size bildirilmesi ve onayınızın alınması konusunda hakkınızın bulunduğundan emin olunuz.

Bazı halı satıcıları ise her şey dahil fiyat stratejisi uygularlar. Bu, biraz önce belirtildiği gibi ürünleri kalem bazında satmak yerine halılar için döşeme bazında fiyat verildiği anlamına gelmektedir. Başlangıçta halı fiyatları yüksek gibi görünse de, bu yöntemde işin tamamlanması amacıyla diğerlerinin ilave aldıkları ücretler, müteferrik işler ve malzemeler fiyata dahildir. Halı fiyatlarının anlaşılmasında çok daha az sayıda bileşenin farkına varılmasını gerektirdiğinden dolayı özellikle acemi alıcılara kolaylık sağlar.

Fiyat Konusuyla İlgili Sayfalar


Halı Konusuyla İlgili SayfalarBize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!