dry center reklam alanı

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Aşağıda, halı yıkama ve leke çıkarma işlemleri ile çıkartılabilen veya çıkartılamayan leke koşullarının bir listesi yer almaktadır. Koşulun yanında belirtilen yüzde, lekeyi çıkarma İHTİMALİNİN yüzdesini gösterir; çıkarılacak lekenin yüzdesi DEĞİLDİR.

Çay Lekesi ve Kahve Lekesi (%70)

Tanen lekeleri bazen halı üzerinde kalıcı olabilir. Dökülen kahve veya çay genellikle sıcaktır. Bu nedenle lekenin halı liflerine kadar işlemesine neden olabilir. Bu tarz içeceklerin ihtiva ettikleri şeker miktarının fazla olması leke çıkarma yüzdesini olumsuz etkiler. Çay Lekesi Nasıl Çıkar ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkar sayfalarında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Meşrubat Lekeleri (%80)

Meşrubat lekeleri, genellikle sorun değildir. İçeriğindeki maddelere göre çıkarılma başarısı olumsuz etkilenebilir.

Ketçap Lekesi (%65)

Eğer ketçapta kırmızı boya varsa, halıda leke bırakabilir. Kırmızı boya yoksa, ketçap lekesi sorun değildir.

Kan Lekesi (%65)

Eğer sıcak su veya bilinçsiz bir şekilde temizleme ürünleri kullanılmamışsa, giderilme ihtimali yüksek sayılır. Kan Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında açıklamalar yer almaktadır.

Sararma (%60)

Sararmaya neden olan birçok bilinmeyen faktör vardır. Sararan bölgenin üzerine çözücüler uygulanması suretiyle, o bölgenin tesirsiz hali getirilmesi kadar basit olabilir veya çıkartılması imkânsız olabilir.

Boya Lekesi (%40)

Eğer yeni dökülmüşse, çıkarılması ihtimali çok daha yüksektir. Eğer boya kurumuşsa, çıkarılması ihtimali zayıftır. Boya lekesi çıkarma tavsiyeleri için Boya Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında ayrıntlı bilgiler bulunur.

Kırmızı Boya Lekesi (%30)

Koşullar tamamen uygun olmadıkça kırmızı boyanın halı dokusundan çıkarılması neredeyse imkansızdır. Eğer leke yeniyse, giderilmesi ihtimali daha yüksektir. Çoğu durumda kırmızı boyayı çıkarmanın tek yolu; özel leke çıkarıcı uygulanan lekenin üzerine ıslak bir bez serilmesi ve daha sonra lekenin havluya transfer olmasını sağlamak için yapılan ütüleme ile lekenin ısıyla transfer işlemidir. Daha sonra o bölge iyice durulanır. Bu özel bir uygulamadır ve yapılması çok dikkat gerektirir. İşlemle ilgili Boya Lekesi Nasıl Çıkar sayfasına bakabilirsiniz.

Ruj Lekesi (%55)

Ruj lekesi için çözücülerle çıkarma iyi sonuçlar verebilir. Ne var ki, bazı rujlar kırmızı boya kategorisinde olduğundan çıkarılmaları ihtimali zayıftır.

Oje Lekesi (%60)

Halıdaki oje lekesi kurumuş bile olsa, profesyonel yöntemlerle iyi sonuçlar alınabilmektedir. Evde uygulanabilecek yöntemler için Oje Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında bilgiler bulabilirsiniz.

Mobilya Lekesi (%20)

Çıkarılma ihtimali en düşük olan lekelerden birisidir.

İdrar Lekesi (%65)

İdrar yeni olduğunda ve doğru çözücülerle müdahele edildiğinde giderilme şansı yüksektir. Eğer idrar lekesi uzun süredir halıda mevcutsa, giderilme ihtimali düşüktür. İdrar; halı dokularını bozacağından, leke çıkmasa bile idrar kalıntılarının giderilmesi son derece önemlidir.

Kusmuk Lekesi (%65)

İdrarla aynı şey geçerlidir. Eğer köpek veya kedi mamasında gıda boyası mevcutsa, lekenin çıkarılabilmesi zorlaşır.

Mum Lekesi (%70)

Halıdaki mum lekesi ve halıdan mum lekesi çıkarma konularında Mum Lekesi Nasıl Çıkar sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Pas Lekesi (%70)

Pas lekesinin çıkarılma ihtimali halı için yüksek sayılır. Kumaştan, halıdan pas lekesi nasıl çıkar, halıdaki pas lekeleri hakkında detaylı bilgi için: Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep Lekesi (%65)

Mürekkep ve mürekkep lekesi nasıl çıkar konularında Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kalem Lekesi (%65)

Kalem lekesi uygulamaları için Kalem Lekesi Nasıl Çıkar sayfasına bakabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi (%65)

Tükenmez kalem lekesi uygulamaları için Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar sayfası bilgiler içermektedir.

Yağ Lekesi (%70)

Yağ lekesi çıkarılırken lekenin kaynağına (Yemek yağı, zeytinyağı, makine, motor yağı ...) göre işlem yapılması gerekir. Yağ lekesini giysiden, halıdan çıkarma tavsiyeleri için Yağ Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında püf noktaları bulabilirsiniz.

Uhu Lekesi (%75)

Leke çıkarma sırasında zamanlamaya dikkat edilirse uhu; kumaştan, giysiden ve halıdan büyük oranda çıkarılabilir. Detaylar için Uhu Lekesi Nasıl Çıkar sayfasına bakabilirsiniz.

Yapıştırıcı Lekesi (%60)

Farklı tipte birçok yapıştırıcı için Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında faydalı bilgiler yer almaktadır.

Japon Yapıştırıcısı (%20)

En zor lekelenmelerden olan japon yapıştırıcısı için Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar sayfasında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Küf Lekesi (%40)

Kumaştaki, halıdaki ve farklı yüzeylerdeki küf lekeleri için Küf Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında açıklamalara göz atabilirsiniz.

Sakız Lekesi (%85)

Kolayca bir yerlere yapışabilen sakız ve sakız lekeleri çıkarılır iken uygulanabilecek olan leke çıkarma tekniklerine Sakız Lekesi Nasıl Çıkar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şarap Lekesi (%60)

Dökülen şarap özellikle de kırmızı ise dokulu yüzeylerde şarap lekesi oluşturur. Şarap lekesini çıkarırken Şarap Lekesi Nasıl Çıkar sayfasında bulunan püf noktalarından yararlanabilirsiniz.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!