dry center reklam alanı

Halı Yıkama Öncesi İşlemler

Gruplandırma, Kontrol, Ölçme, Fiyatlandırma, Onay

Halı yıkama işlemine geçilmeden önce halıların gruplandırılması, kontrol edilmesi, metrekare olarak ölçülmesi, fiyatlandırılması ve müşteriden onay alınması gerekir.

Gruplandırma

Temizleme yapılacak olan halılar; kullanılan ipliğe, dokuma tekniğine ve boya cinsine göre gruplandırılırlar.

Kontrol Etme

Gruplandırılan halılar, halı yıkama işleminden önce bazı kontrollerden geçirilir: Halının ne kadar kirli olduğu, halıda herhangi bir leke veya deformasyon olup olmadığı vb.

Ölçme ve Fiyatlandırma

Kontrol işleminden sonra metrekare olarak ölçülen halının temizleme ücreti hesaplanır. Bu ücret; toplam m² ve m² temizleme birim ücretiyle çarpılarak hesaplanır.
Örneğin: Boyu 4 mt ve eni 3 mt olan bir halı 12 m²'dir.

Makina halıları, el dokuma halıları ve çin, nepal, iran, shaggy gibi halıların ücretleri, türlerine göre değişen m² birim tutarıyla hesaplanırlar.

Overlok, Saçak tamiri vs.

Halı yıkama işleminden ayrı ama tamamlayıcı hizmet olarak verilen overlok yapımı, saçak tamiri gibi işler de metretül hesabı ile ücretlendirilir.

Metretül hesabı; İki boyutu olmasına rağmen tek boyutlu kabul edilen şeylerin birimlendirilmesinde kullanılan hesaplama yöntemidir. Örneğin, yapılacak saçağın boyu 6 metre kabul edilirse; 6 metreyle metre birim ücreti çarpılarak ücret hesaplanır, saçağın eni hesaplamayı etkilemez.

Battaniye, yorgan gibi ürünler adet bazında ücretlendirilir.

Onay Alma

Dry Center Halı yıkama servisi; temizleme talimatı olmayan, çıkarılması mümkün olmayan lekeler bulunduran veya üzerinde fiziksel hasar bulunan halılar ve halının temizleme ücretiyle ilgili müşteriyi arayarak yapılacak işlem için onay alır.

Yasal Sorumluluk

Halı yıkama işlemi, halıda bulunan temizleme talimatına göre yapılmalıdır. Oysa üretici firmaların bazıları kanunlarda da açıkça yer almasına karşın bu konuya özen göstermemekte, bu yüzden tüketiciler ve talimata göre temizleme işlemi yapmakla sorumlu halı yıkama şirketleri zor durumda kalmaktadır.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!