dry center reklam alanı

Kuru Temizleme Koku Giderir mi?

Evet, Dry Center kuru temizleme, giysi ve tekstil ürünlerindeki kokuları (sinmiş olanlar dahil), koku moleküllerini parçalayan gelişmiş sistemi ile kusursuza yakın giderir. Bu, son teknoloji Realstar kuru temizleme makinaları ile sektöre getirilen yüksek bir koku giderme standardıdır.

Vücut kokusu veya çevre kaynaklı kokuların yoğunluğu, birbirleriyle karışımı, kokunun yerleştiği kumaş çeşidi, kumaştaki kalış süresi gibi faktörlerse, kokuların tamamen giderilmesini olumsuz etkileyebilir. Örneğin, aşırı sarımsak tüketmek, kıyafetlerin geleneksel bir İtalyan restoranı gibi yoğun kokmasına neden olabilir. Ayrıca, çoğu koku, tek bir molekülden oluşmaz; bir çikolata kokusunun yüzlerce farklı koku molekülünden oluşması gibi.

Kokular Nasıl Giderilir?

Kokular nasıl giderilir konusunda en çok karşılaştığımız sorulara ve cevaplarına bu bölümde yer vermeye çalıştık.

Kuru Temizleme Ter Kokusunu Giderir mi?

Kuru temizleme, genel performansı ile kıyafetlerdeki ter kokusunu sindikleri kumaş dokusundan birçok durumda başarıyla giderir. Kuru temizlemenin etkili süreçleri, ağır ter kokuları için yeterli olmazsa, uygun kıyafetler için sıcak buhar ve aerosol uygulamalarından faydalanırız.

Ter tek başına kokmazken, ter kokusu, bakteriler ve apokrin bezlerinin salgıları arasındaki bir etkileşim sonucu olur. Yoğun ter kokuları, en çok gömlek, tişört, kazak, yelek, ceket, mont gibi giysilerde koltuk altı ile temas eden noktalarda görülür.

Kuru Temizleme Sonrası Koku Olur mu?

Dry Center, doğru teknikler ve bakımlı kuru temizleme makinaları kullandığından dolayı kuru temizleme sonrası koku olmaz. Dry Center’ın kaliteli kuru temizleme çözücüsü, son derece uçucu olduğu için istisnai kumaşlarda belli belirsiz bir kuru temizleme kokusu olursa, o da çok kısa sürede kaybolur. (Bunun için tek yapmanız gereken, uzun süreli kullanıma yönelik olarak tasarlanmayan kuru temizleme poşetini, giysilerinizi gardıroba asmadan önce çıkartmanızdır.)

Kuru temizleme sonrası koku olması, standartları düşük firmaların eski teknoloji ve bakımsız makinelerdeki kuru temizleme sıvısını, yeterli damıtma işlemine tabi tutmamalarından kaynaklanır. Benzer bir duruma, düzgün kurutma yapıldığı zaman da rastlanır.

Kokuların Kumaşa Yerleşmesi Nasıl Engellenir?

Giysilerin periyodik olarak derinlemesine temizlenmesi ve sezon öncesi, sonrasında mutlaka profesyonel kuru temizleme yaptırıldıktan sonra elbise dolaplarına kaldırılması, kokuların kumaşlara kalıcı olarak yerleşmesini engelleyecektir.

Kıyafete Sinen Kokular Nasıl Giderilir?

Kıyafete sinen kokular, kokunun kaynağı ve yeri belirlendikten sonra yapılan temizleme ve buhar uygulama işlemleri ile giderilir. Biliyorsanız, kokunun kaynağını, yerini söylemeniz, kuru temizlemeciye kokuyu çıkarmak için yardımcı olacaktır.

Kokunun kaynağı ve yeri için tam bilgi paylaşamıyorsanız, genel olarak kokunun giderilmesi yönünde genel bir bilgi de paylaşabilirsiniz. Bu önemli olabilir, çünkü, çoğu kir ve leke, temizlenmeden önce kolayca görülebilir ve müdahale edilebilir. Ancak, kokular liflere gömülüdür ve gizlenir gibi oldukları için gözden kaçabilirler.

Kıyafete Sinen Yemek Kokusu Nasıl Çıkar?

Kıyafete sinen yemek kokusunun ana nedeni yağ molekülleri olduğu için bu kokular, kuru temizleme ile kıyafetten yüksek başarıyla çıkar. İşlemin etkinliği, kuru temizleme sıvısının doğal bir yağ çözücüsü olması ve Dry Center’ın yüksek kalitede bir kuru temizleme sıvısı kullanması ile doğru orantılıdır.

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Giysileriniz karanlık ve nemli bir ortamda dururken, bir bakteri ve küf dükkanının raflarında da yerini alıyor demektir. Bu dükkanda yer almanın bedeli ise oluşan rutubet kokularıdır. Çamaşırlardaki rutubet kokusu, açık renkli yıkanabilir kumaşların yıkamasına beyaz sirke katılarak belirli aşamalarda giderilir.

Bununla birlikte; kalıntıya neden olan fazla deterjan kullanımı, uygun olmayan sıcaklık ayarı seçimi, çamaşır makinesinin aksatılan temizliği gibi durumlar rutubet kokusunun giderilmesini olumsuz etkiler. Çamaşır makinesinde yıkadığım çamaşırlar kokuyor şikeyetinin sebebi de, bu hatalı kullanımlardır.

Çamaşırlardaki rutubet kokusu, makinede unutulan çamaşır kokusu nasıl çıkar, ıslak çamaşır kokusu nasıl giderilir konuları için Giysideki Küf Lekesi Nasıl Çıkar? sayfasında ek bilgiler yer almaktadır.

Yorgandaki Rutubet Kokusu Nasıl Çıkarılır?

Çarşaf, battaniye, yastık, yorgandan rutubet kokusu, kuru temizleme, buharlı işlem veya özel deterjanların kullanıldığı yıkama işlemi ile çıkarılır. Elyaf, kaz tüyü, yün olabilen bu ağır eşyalarda, temizleme sonrası koku oluşmaması için doğru kurutma, kritik önemdedir. Bir kere kokuya neden olunursa, özellikle yün kokusu gidermek uğraştırıcı bir iştir.

Polyester Kumaş Kokusu Nasıl Giderilir?

Polyester kumaş kokusu, kuru temizleme ve buharlı işlem yapılarak ve gerekirse bu işlemler tekrarlanarak kumaştan giderilir. Ayrıca, bu kokular, polyester kumaş dokularından giderilmediğinde lifler üzerinde daha da birikir ve zamanla leke, sararma gibi istenmeyen görüntülere neden olurlar.

Yapılan bir araştırmada; inkübe edilen pamuk ve sentetik kumaşlar arasında, mikrobiyal büyümenin polyester gibi sentetik bir kumaş üzerinde daha fazla geliştiği tespit edilmiştir. Bu nedenle, polyester kumaş kokusuna hızlı müdahale edilmesi, koku giderme performansını arttıracaktır.

Kumaştaki İs ve Duman Kokuları Nasıl Çıkar?

Gelişmiş Realstar kuru temizleme makinası özelliklerindeki deodorizasyon işlemi ile kumaştaki is ve duman kokusu çıkar. Bu koku çıkarma yöntemi; mangal, kamp ateşi kaynaklı is kokusu, yangın, sigara kaynaklı duman kokusu gidermede etkili olur.

Koku gidermenin başarısı, kokunun içeriğini tanımakla yakından alakalıdır. Örneğin; sigara kokusunu, dumanının katran ve yağları oluşturur. Sigara kokusu da, ancak bunlara yönelik temizleme işlemleri ile giderilir. Bu sayede, kül tablası gibi kokmaktan kurtulmuş olursunuz!

Yoğun kokuların giderilmesi, bu güçlü yöntemlere rağmen sağlanamazsa, buharlı işlem ve koku giderici spreyler takviye olarak kullanılabilir.

Kusmuk Kokusu Nasıl Çıkar?

Kusmuk kokusu; buharlı işlem, kuru temizleme ve leke çıkarma işlemlerinin bir kombinasyonu ile pantolon, ceket, takım elbise gibi giysilerden çıkar. Kurumuş kusmuk nedenli kokuların giderilmesinde de olumlu sonuçlar alınır. Kuru temizlemede profesyonel dezenfekte edici ürünler kullanılırken, evdeki hafif kusmukları nötralize etmek için beyaz sirke ve karbonat faydalı olabilir.

Herhangi bir koku veya lekenin birleşimi, çıkarılmalarında en önemli kılavuz görevini görür. Protein bazlı lekesi olan kusmuk, pH ölçeğinde son derece asidik olan safra, mukus ve albüminden oluşur. Vücut sıvılarına karşı etkili olan kuru temizleme uygulamalarıyla bebek kıyafetlerinden kusmuk lekesi çıkar.

Kuru Temizleme Hangi Kokuları Çıkarır?

Kuru temizleme ve doğru uygulamalar sonucunda, kıyafetlerdeki birçok koku geçer. Ter kokusu, yemek kokusu, kızartma kokusu, süt kokusu, kusmuk kokusu, nem ve rutubet kaynaklı küf kokusu, polyester kumaş kokusu, is ve duman kokuları gibi kokuları, kuru temizleme çıkarır. Bütün bu koku giderme işlemleri, uzun yıllar boyunca oluşan Dry Center tecrübesi ve uzmanlığı ile yapılır.

Dry Center Kokuları Nasıl Giderir?

Dry Center; kuru temizleme, halı yıkama, koltuk yıkama, lostra, çanta temizleme, ozon ile sterilizasyon, ev, iş yeri, ofis dezenfeksiyon gibi hizmetleriyle istenmeyen kötü kokuları giderir. Dry Center, piyasadaki diğer firmalara göre daha güçlü bir kokulardan kurtulma kapasitesine sahiptir.

Hizmet kalemleri; lif, elyaf, sünger, döşemelik kumaş ve deri bileşimi olan bütün eşyaları (giysi, perde, masa örtüsü, yorgan, yastık, çarşaf, havlu, gelinlik, kürk, deri, süet, nubuk, halı, koltuk, ayakkabı, çanta…) içerir.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!