dry center reklam alanı

Kuru Temizleme İle İlgili Değerlendirmeler

TARTIŞMA VE ÖNERİLER

Genelde "eritici olarak suyun dışındaki diğer çözücülerin kullanıldığı temizleme yöntemi" olarak bilinen kuru temizleme hizmetlerinin kalitesinin artırılması için öncelikle bu alanda yetişmiş elemanlara ihtiyaç vardır. Kuru temizlemede kullanılan yöntem, eriticiler, temizlenecek ürünün özelliklerinin bilinmesi ve uygulama becerisi sonucu etkileyen önemli faktörlerdendir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda evde kuru temizleme yönteminin uygulanması pratik, ekonomik ve güvenli olmadığı için önerilmemektedir. Bu durumda kuru temizleme hizmeti veren kurumlara olan ihtiyacı artırmaktadır.

Tüketicilerin çoğunlukla özel işlem gerektiren manto/palto/pardüse, ceket, takım elbise (sırası ile %82.0, %78.6, %69.4) vb. ürünlerin temizliğinde kuru temizleme hizmetlerinden yararlanmaları bu hizmete olan ihtiyacı yansıtmaktadır.

Tüketicilerin 4/5'inden daha çoğunun önemli bir bilgilenme kaynağı olan ürün etiketlerindeki sembollerden ütüleme, yıkama ve uygun olmayan işlem sembollerini doğru bilmelerinin (sırası ile %91.4, %83.7, %83.1) nedeni sembollerin karakterleri ile ilgili olduğu şeklinde açıklanabilir. Bu üç sembolün de işlemleri açık olarak ifade edecek biçimde düzenlendiği mevcut tüm etiketlerde gözlenebilir (Collier, 1974). Kuru temizleme işlemi sembolünü doğru olarak bilenlerin oranı %36.6'dır. Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir survey çalışmasında 33 bakım sembolünden ortalama 11 tanesi doğru bilinmiş ve ütüleme işlemi sembolü diğer sembollere kıyasla daha çok öğrenci tarafından anlaşılmıştır (Workman and Choi 1999).

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!