dry center reklam alanı

Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Kuru temizlemeye bıraktığınız bir giysinin hazır hale gelmesi ortalama 2-3 saat sürer. Dry Center, sahip olduğu uzmanlık ve teknolojik üstünlükleri sayesinde, kaliteden ödün vermeden 1 saatte ekspres kuru temizleme hizmeti sunabilmektedir. Öte yandan, bir kaide olarak kabul edilemeyecek olan bu sürelerin birçok faktörden (Ürünlerin kir ve leke yoğunluğu, işlem tipi ve sayısı, giysi türleri, kumaş çeşitleri, ürün aksesuar ve üretim özellikleri, aynı anda işlem gören ürün sayısına göre maliyet hesaplaması...) etkilendiğini bilmekte fayda vardır.

Standart Kuru Temizleme Süresi Ne Kadardır?

Süreyi etkileyen detayların kurguda olmadığı bir senaryoda standart kuru temizleme süreleri:

  1. Kayıt Etme – Etiketleme: Dry Center’a bıraktığınız giysiler, ön incelemeden sonra DryClean Soft sistemine kayıt edilir ve size iade edilene kadar ürün ile birlikte kalacak olan bir etiketle numaralandırılır. Bu işlem yaklaşık 2-3 dakika sürmektir.
  2. Gruplandırma: Tekstil ürünleri; üreticinin tavsiye ettiği bakım etiketi talimatları, temizleme metodu, kumaşları, aksesuarları ve gerekirse renklerine göre gruplandırılır. Gruplandırma işlemi, 2-3 dakika sürer.
  3. Leke Çıkarma: Giysi, kumaş üzerinde bulunan lekelere, kabinli leke masasında leke çıkarıcılar ile müdahale edilir. Lekelerin çıkarılması, 3 dakika civarı bir zaman alır.
  4. Kuru Temizleme: Daha sonra ürünler, en hassas ve güvenli bir şekilde kirlerinden arındırılmak üzere kuru temizleme makinasına atılır. Makinede çoğu yıkama işlemi 5-10 dakika, ihtiyaca göre 8-15 dakika, sıkma, kurutma, soğutma ve havalandırmanın da olduğu toplam temizleme süreci ise yaklaşık 35 dakika sürer.
  5. Ütüleme: Temizlenen ürünler, kuru temizleme yapılmış bir giysiyi gösteren en net kıvrımlara kavuşması, kırışıklardan kurtulması için ütülenir. Ütüleme, 5 dakika civarında sürmektedir.
  6. Son Kontrol ve Paketleme: Ütülenen giysiler, son kontrolleri yapıldıktan sonra teslim edilmek üzere koruma ambalajıyla birlikte paketlenir. Bu işlemler içinse 2-3 dakikalık bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Ürünlere Göre Kuru Temizleme Süreleri

Kuru temizlemeye gelenlerin sorduğu en çok sorulardan biridir: “Kuru temizleme ne kadar sürer?”. Diğer faktörlerden bağımsız olarak, sadece ürün çeşitlerine göre tahmini temizleme süreleri üzerinden size bir rehber hazırlamaya çalıştık.

Gömlek Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Kuru temizlemeye en çok gelen ürünlerden biri, çalışma hayatının ve günlük yaşamın vazgeçilmez giysilerinden olan gömlektir. Gömlek, gün boyu giyildiği için özellikle hareketin maruz kaldığı yakaları ve terden dolayı koltuk altları, temizleme sırasında özel ilgi isterler.

Nispeten az giyilmiş koyu renkli gömleklerin temizlenmesi 2-3 saat sürerken, sararmalar olabilen açık renkli gömleklerin hazır hale gelmesi 1 günlük zaman gerektirebilir.

Takım Elbise Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Ceket, pantolon ve bazen yelekten oluşan takım elbise kuru temizleme, birçok durumda 2-3 saat sürer. Smokin takım elbise kuru temizleme, özel işlemler gerektirebildiği için hazır olmaları 1 gün sürebilmektedir.

Mont Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Mont, kaban, palto, pardösü gibi kışlık dış giyim ürünlerinin temizlenmesi özel bir durumları yoksa 2-3 saatte tamamlanır. Soğuktan korunmak için kullanılan iç dolguların yoğunluğu ve malzemesi ise bu süreleri arttırmaktadır. Özellikle, kaz tüyü montlar temizlendikten sonra özel kurutma ve şişirme işlemlerinden geçirilir, aksi takdirde tüylerin yer değiştirilmesi veya sıcak tutma etkisini kaybetmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Gelinlik Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Gelinlik kuru temizleme, birçok durumda 1-2 gün sürer. Gelinlikler; çok hassas malzemeleri, katmanları, boncukları ve dantelleriyle çok özel bakım gerektirdikleri için bu süre, gerekli durumlarda uzayabilir. Bir gelinlik kuru temizleme olacaksa, düğünden en az bir hafta önce kuru temizlemeciye bırakılması, süreyle ilgili sorun yaşamamanız noktasında isabetli olacaktır.

Deri, Süet, Nubuk Mont veya Kürk Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Deri ve kürkürünlerinin bozulmadan temizlenmesi farklı yöntemler ve çözücüler gerektirir. Yapılacak işlemlerin süre olarak 1-2 günden önce tamamlanmasını beklememekte fayda vardır.

Yorgan, Yatak Örtüsü ve Perdeler için Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Dry Center, evdeki çamaşır ve kurutma makinenizin yeterli performans veremeyeceği bu ağır eşyaları sizin için temizlemekten mutluluk duyar. Yorgan, battaniye ve perdelerin temizleme işlemlerinde 1-2 günlük geri dönüş süresi yeterli olacaktır. Yorgan, yastık gibi kaz tüyü veya kuş tüyü ürünlerdeyse bu süre uzayabilmektedir, ayrıca, evdeki çamaşır makinesinde nasıl yıkanırsa yıkansın bu ürünlerin şekil ve formlarını koruyabilmeniz çok zor olabilecektir.

Kuru Temizleme Süresi ve Sık Sorulan Sorular

Temizlenecek Ürünün Rengi Süreyi Etkiler mi?

Tasarımda zıt renklerin iç içe veya bloklar şeklinde kullanıldığı giysilerin diğer ürünlerden ayrı temizlenmesi ve başka ürünlere renk vermemesi çok dikkat edilmesi gereken konulardır. Dolayısıyla bu tarz ürünlerin kuru temizlemesi, diğerlerine göre daha uzun sürer.

Aksesuarlı, Süslemeli Ürünlerde Kuru Temizleme Ne Kadar Sürer?

Pul, payet, boncuk, sim gibi süslemelerin olduğu veya zincir, fermuar, çıt çıt düğme gibi aksesuarların bulunduğu ürünlerin bakımları ve temizliği için hassas süreçler gerekir. Zarar görmemesi için bu tarz süsleme ve aksesuarların gerekirse koruyucu malzemeler ile kaplanması ayrı bir önem teşkil eder. Koruma işlemlerindeki zaman kaybından dolayı, bu tarz ürünlerin bakımı ve temizlenmesi daha çok süreler alacaktır.

Pilili, Nakışlı, Dantelli, Brode İşlemeli Tekstiller, Temizlik Süresini Arttırır mı?

Pilili etek ve pili katlamalı brode abiye elbise benzeri giysilerin katlamalı şekillerini koruması, daha fazla işçilik, dolayısıyla daha fazla zaman gerektirir. Aynı şekilde; nakış veya dantel bulunan tekstil ürünleri, hassas işlemlerden geçmeleri gerektiğinden temizlenme süreleri daha fazladır. Şekillerini kaybettikleri zaman tekrar kazanmaları mümkün olmadığı için bu ürünlerin evdeki makinede yıkanmasını tavsiye etmiyoruz.

Kumaş Çeşitlerinin Temizleme Süresine Ne Kadar Etkisi Vardır?

Başlıca kumaş çeşitleri olarak: Doğal kumaşlar (Pamuk, İpek, keten, Yün, Kaşmir), sentetik Kumaşlar (Polyester, Naylon, Lycra, Akrilik) ve suni kumaşlar (Asetat, Rayon, Viskoz) olarak sıralanabilir. Bu kumaşların, temizleme zamanı üzerinde etkisi diğer faktörlere göre daha sınırlıdır.

Kuru temizlemenin ne kadar sürdüğü, ne kadar zamanınızı alacağı sizin için kritik derecede önemliyse, ürününüzü bırakmadan önce gerekli olan her türlü bilgiye Dry Center’dan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!