dry center reklam alanı

Kuru Temizleme ve Sık Sorulan Sorular

Temizleme (Bakım) talimatlarının önemi nedir?

Türkiye' deki tekstil ürünleri imalatı ve satışı ile ilgili yasalar, tüm tekstil ürünlerinin üzerinde, bu ürünlerin en uygun şekilde nasıl temizleneceğini belirten temizleme talimatlarının bulunması zorunluluğunu getirir. Etiket talimatı kolayca bulunabilen bir yere konulmalı ve üründen ayrı olmamalıdır.
Etiket talimatında "kuru temizleme" yazısı veya işareti olması; kumaş, boya aksesuar, astar, kullanılan iplik, süsler, düğmeler gibi giysiyi oluşturan tüm parçaların kuru temizlemeye uygunluğunun üretici firma tarafından garanti edildiği anlamına gelir.

Kuru temizlemenin avantajları nelerdir?

Bu temizlemenin en önemli avantajı, giysilere zarar vermemesidir. Oysa sulu yıkama zamanla giysilerin orijinal yapılarını bozar, kumaş dokularını yıpratır. Kuru temizleme de bu tip sorunlarla karşılaşılmaz.
Kuru temizleme, giysilerin özelliklerini bozmadan koruyarak temizlediği ve giysilerin ömrünü uzattığı için de tercih edilmektedir.
Ayrıca leke çıkarmaya yönelik özel kimyasallar ve kullanılan ekipmanlar sayesinde kuru temizleme, leke çıkarmada en etkili yöntemdir.

Lekelere neden garanti verilemiyor?

Uluslararası Profesyonel Kuru Temizlemeciler Derneği üyesi olan hiçbir profesyonel kuru temizleme, lekeye müdahalede bulunmadan lekenin çıkacağı konusunda garanti veremez. Başarılı leke çıkarma, önemli ölçüde lekenin doğası, kumaş üzerinde kalma süresi, aldığı suni veya doğal ışık, kumaşın cinsi ve ürün üzerinde kullanılan boyanın dayanıklılığı gibi bir çok etkene bağlıdır.
Kuru temizleme operatörlerimiz özel kimyasal ilaçları, ekipmanları, eğitim ve tecrübeleri ile bir çok lekeyi çıkarabilmektedirler. Fakat yapılan bütün işlemlere rağmen bazı lekeler yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı kumaştan arındırılamamaktadır.

Temizleme talimatlarına uyulmasına rağmen meydana gelen problemlerden kim sorumludur ?

Temizleme talimatları, hem tüketicilerin hem de kuru temizlemeci firmaların ürünlerin temizlenmesi için nasıl bir yol takip etmeleri gerektiğini belirten bir rehberdir. Üretici firmalar imal ettikleri ürünleri yıkama, kuru temizleme ve çekmezlik testi gibi bir takım işlemlere tabi tutmalı ve bunun sonucunda en uygun temizleme yöntemlerinden en az birini etiket talimatında belirtmek zorundadırlar. Ayrıca temizleme talimatında ürüne zarar verebilecek bakım yöntemleri konusunda da uyarılar olmalıdır. Üretici firmalar, ürünlerde bu talimatların bulunmasından ve ürün üzerinde bulunan talimata göre yapılan temizleme işleminin sonuçlarından sorumludurlar.
Temizleme talimatında kuru temizleme tavsiye edilmesine rağmen, yapılan standart kuru temizleme sonucunda üründe herhangi bir problem meydana gelirse, kanunlarda belirtildiği gibi sorumluluk gerekli testleri yapmadan temizleme talimatını koyan üretici firmanındır.
Giysinizi satın alırken temizleme talimatının olup olmadığını kontrol edin. Temizleme talimatını okuyun ve talimatta tavsiye edildiği gibi bakım yapın.

Kuru temizleme uzmanına neyin lekeye yol açtığını söylemeli miyim ?

Lekenin ne lekesi olduğunun bilinmesi ve ürünün en kısa sürede temizlemeye getirilmesi lekenin çıkma şansını arttıracaktır.

Sezon bitiminde giysilerimi neden temizleterek kaldırmalıyım ?

Giysi dolabınızın havasız kalması, sıcaklığı, aldığı doğal ve suni ışık en kolay çıkarılabilecek lekelerin bile sabitleşmesine neden olabileceğinden giysilerinizi sezon bitiminde mutlaka temizletmelisiniz.
Ayrıca leke ve kirlerin tekstil ürünlerinizin, giysilerinizin üzerinde uzun süre kalması, kir ve lekelerin sabitleşmesine ve giysinin liflerine işlemesine neden olur. Kirler ve lekeler uzun süre elbisenin üzerinde kaldığında kumaş dokularında oksidasyon olabilir ve lekeler çıkması imkansız hale gelebilir. Giysileriniz kirlendiğinde veya lekelendiğinde en kısa zamanda temizletin.

Bize Ulaşın

  • Telefon: 444 4 379 (DRY)

  • Faks: 0216 428 48 70

  • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!