dry center reklam alanı

Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki Şarap Lekesi

Şarap lekesi, genellikle halı ve mobilyalar üzerinde sıkça meydana gelir. Bununla birlikte giysiler, şarap lekesi için daima bir numaralı hedeftir.

Giysilerdeki kırmızı şarap lekesinin çıkarılması için birçok yöntemden bahsedilir. Bunların bazıları kulaktan dolma yöntemlerken, bazıları da yeni ve geliştirilmiş yöntemlerdir.
Burada önemli olan konu, emin olmadığınız sürece şarap lekesi için müdahale etmemenizdir. Çünkü organik lekeler grubuna giren şarap lekesi için yapılacak olan yanlış müdahaleler lekenin yapısının değişmesine neden olarak çıkmasını imkansız hale getirebilmektedir.

Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Aşağıdaki şarap lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini yıkanabilen kumaşlarda uygulamadan önce, daima giysi üzerindeki bakım etiketlerine dikkat edin. Eğer sadece kuru temizleme için uygun bir giysiniz varsa veya yapılacak işlemden şüpheniz varsa, şarap lekesi üzerinde profesyonel bir çalışma gerçekleştirilmesi için Dry Center’dan kuru temizleme hizmeti alabilirsiniz.

 • Şarap lekesi olan giysiyi ters çevirin ve sadece lekeli alanı ıslatacak şekilde soğuk suyla yıkayın.
 • Sonra ağartıcı ve alkali içermeyen bir çay kaşığı deterjanla ılık suyu karıştırarak bir karışım hazırlayın.
 • Bu karışımı emdirmiş olduğunuz temiz ve beyaz bir bez veya havluyla şarap lekesi olan bölgenin üzerine bastırarak lekeli alanı yavaşça silin. Bu işlemden önce; şarap lekesi olan bölümle giysinin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyarak lekenin arkaya geçmemesini sağlayın.
 • Bakım etiketinde yazılı olan talimatlar doğrultusunda giysiyi yıkayın.
 • Giysiyi kurutma makinesi kullanmadan kurumaya bırakın.
 • Giysi kuruduktan sonra şarap lekesi kalırsa, beyaz kumaşlar için bakım talimatında varsa ağartıcı kullanabilirsiniz.

Şarap Lekesi Çıkarmak İçin Alternatif Yöntemler

Yukarıdaki şarap lekesi çıkarma uygulamalarından sonra şarap lekesi çıkarılamazsa, giysinizdeki sarap lekesi için profesyonel kuru temizleme hizmeti almanız iyi olacaktır.
İlla kendiniz uğraşacaksanız, riskli yanları bulunmasına rağmen aşağıdaki yöntemler de bazı durumlarda işinize yarayabilir:

 • Giysinize kırmızı şarap döktüyseniz ve elinizin altında beyaz şarap varsa, beyaz şarabı lekenin üzerine dökün. Beyaz şarap, kırmızı pigmenti seyrelterek şarap lekesinin kumaştan çıkarılmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca şarap lekesi üzerine tuz serpebilirsiniz; serptikten sonra birkaç dakika bekleyin ve akar su altında yıkayın.
 • Kumaştaki şarap lekesini çıkarırken faydası olabilen bir başka püf noktası da sodadır. Bu seçenek, özellikle dışarıda yemek yerken işe yarar; çünkü her restoranda soda mevcuttur.
  Temiz bir bezi sodayla nemlendirerek lekeyi emdirin ve şarap lekesi olan bölgeyi akar su altında yıkayın.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar Konusuyla İlgili Sayfalar

Bize Ulaşın

 • Telefon: 444 4 379 (DRY)

 • Faks: 0216 428 48 70

 • Form: İletişim Formu için tıklayın.

Bizi Takip Edin!